150 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo yalnızca 1TL!
Kekiğin Faydaları

Antik Roma'daki İmparatorların en sevdiği bitkilerden biri olan Kekik, bir baharat olarak kullanıldığında zehirlenmeyi önleyecek koruyucu bir bitki olarak kabul edilmeye başlandı. Romalılar ayrıca tapınakları ve evleri arındırmak için Kekik demetlerini de yaktılar ve bu bitkiyi, Akdeniz kıyılarında olduğu kadar popüler hale gelen İngiltere'ye tanıtan Romalılardı. Kekiklerin en yaygın kullanılan geleneksel kullanımı, kuru öksürük ilacı, sindirim yardımcısı, çürük, ağız ve boğaz enfeksiyonları için gargara yapmaktı.

Bilim şimdi eskilerin kekik hakkında zaten bildiklerini solunum sağlığına yararlarını doğrulamaktadır. Kekiğin akut bronşit için etkinliğini araştıran bir çalışmada, kuru kekik ve akşam çuha çiçeği özleri verilen hastalara, plasebo verilenlere göre anlamlı derecede daha iyi olumlu etki süreleri olduğu belirlendi. Kekik, güçlü bir anti-spazmodik olan timol ve karvarol gibi bitki fenolleri bakımından zengindir, bu da onları güçlü öksürük önleyici maddeler yapar. Bu bitkinin antibakteriyel ve balgam söktürücü nitelikleri, öksürüğün dışarı atmaya çalıştığı mukusu incelerken, bronş yolunu hafifçe iyileştirir ve rahatlatır.

Kekik antispazmodik nitelikleri (özellikle esansiyel yağda) damarları ve atardamarları rahatlatmaya yardımcı olur, bu da kan basıncını düşürür ve kalp üzerindeki stresi azaltmaya çalışır. Kalp kaslarını tonlayabilir, güçlendirebilir ve dolaşım sistemini harekete geçirip, tekrar kalp üzerindeki baskıyı hafifletmeye çalışır.

Kekik, sindirim sisteminin genel refahını teşvik ederek sindirim sistemine yarar sağlar. Bilimsel raporlara göre ‘’aktif bileşiklerden biri olan timol, kas hareketlerini uyararak mide aktivitesini hızlandırır. Bu bitkinin antispazmodik etkisi, bağırsak kramplarını rahatlatmakta tercih edilebilir ve sindirim kanalında hissedilen şişkinliği azaltabilir.

Kekiğin Kullanım Alanları

Faydaları ile dikkat çeken bu bitkinin, besin takviyeli ürünlerde de yoğun olarak kullanıldığını görebilirsiniz. Ekstre haline getirilen kekik, oldukça faydalı bir ürüne dönüştürülür. Kekik ekstresi: Thymol (P civarında), Carvacrol, Borneol, Cymol, Pimen, Tanen ve flavonlar içerir. Antioksidan özelliği vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirir, üst solunum yolu ve mide problemlerine karşı koruyucudur.

İçerisinde zencefil ekstresinin de yer aldığı My Guard bitkisel takviye edici şurup, doğanın gücünü sizlerle buluşturmaktadır. Bir karışım halinde sunulan bu ürün yemeklerden sonra 3 defa 5 ml halinde tüketilebilir.

Dogaltakviyeler.com.tr

İnternet Sitemizde satışa sunulan ürünler ilaç değil, gıda takviyesidir. Reçete ya da doktor onayı gerektirmez ve ilaç yerine geçmezler. Bu nedenle ürünlerimizin tedavi edici bir etkisi bulunmamaktadır. Gıda takviyeleri ise dengeli beslenmenin yerine geçmez. Sağlıklı beslenmeye ek olarak kullanılmaları gerekir.

Sitemizde yer alan bilgiler bilgilendirme amaçlı olup taahhüt ve tavsiye yerine geçmeyen bilgilerdir. Sitemizde satılan ürünlerin logo, marka ve diğer patentli hakları, marka sahiplerine aittir. Tüm ürünler %100 orijinaldir ve T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı onaylıdır.