150 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo yalnızca 1TL!
Besin Takviyesi Nedir? Besin Takviyeleri ve Faydaları Nelerdir?

Besin takviyesi gün içerisinde yoğun ve stresli geçen zamanlarda beslenmeye yardımcı ürünlere denmektedir. Başlıca besin takviyeleri vitaminler, mineraller, bazı bitkisel yağ ve ilaçlar, aminoasit ve proteinler ve probiyotik ürünlerdir. Bu besin takviyeleri sıvı, granül, toz ve ya hap şeklinde ağız yoluyla vücuda alınmaktadır. Bazı besin takviyelerini kullanmadan önce doktorunuzla görüşmeniz gerekebilir.

Hangi besin takviyelerini kullanmak yararlıdır? Besin takviyeleri kullanırken nelere dikkat edilmelidir?

Özellikle yoğun çalışma hayatında düzensiz beslenilen durumlarda, vücudun bağışıklık sistemini güçlü tutmak ve daha dinamik hissetmek için bazı mineraller ve vitaminler kullanılabilir. Zaman yaratamamaktan dolayı meyvelerden alınamayan vitaminleri besin takviyesi şeklinde almak hem öğüne destek olacaktır hem de metabolizmayı canlı tutacaktır. Diyet yaparken de vitamin ve mineraller önemli destekleyicilerdir. Yaşı ilerlemiş olan kişilerde de gün içerisinde almaları gereken besinlere ek vitaminler kullanması yararlı olacaktır. Özellikle yaşı ilerlemiş kişilerin B12, folik asit ve D vitamini gibi vitaminleri, potasyum ve kalsiyum gibi mineralleri takviye olarak almaları daha sağlıklı ve dinç olmalarına destek olacaktır.

Besin takviyelerin bağışıklık sistemini ayakta tutan olmazsa olmazlardan biri de probiyotiklerdir. Özellikle ev yapımı yoğurt, kefir ve turşu gibi destek ürünler iyi bakteriler adı altında hastalıklara karşı vücudu koruyan önemli besin takviyeleridir. Evde yapılmış olması korucu madde içermemesi açısından önemlidir. Bunlar aynı zamanda metabolizmayı hızlandıran takviyeler olup diyet esnasında kilo vermeye yardımcı olarak da kullanılırlar.

Besin takviyelerinden biri olan bitkisel yağ ve ilaçlar doğal bitki özütlerinden elde edilirler. Elde edilen bu yağ ve ilaçlar vücuttaki demir, çinko vb. eksiklerinin giderilmesinde yardımcı olduğu gibi bazı hastalıkların tedavisinde de kullanılabilirler. Bu yüzden alternatif tıpta da birçok bitkisel yağ ve ilaç kullanılmaktadır. Bu noktada bu çeşit besin takviyelerini kullanırken farklı bir tedavi de uygulanıyorsa mutlaka doktor kontrolünde takviyeler kullanılmalıdır. Ayrıca dikkat edilmesi ve bilinmesi gereken durumlardan birisi de besin takviyeleri öğün yerine alınmamalıdır. Sadece destekleyici oldukları bilinmeli ve beslenme şeklinin buna göre oluşturulması gerekmektedir.

Gıda takviyeleri, bir insanın diyetinde desteklemek üzere kullanılan ve vitaminler, mineraller, amino asitler, bitkiler ya da bitkisel diyet bileşenleri gibi besin ögelerini içeren ürünler olarak tanımlanmaktadır. Gıda takviyelerinin kullanımı başarılı satış stratejileri, reklamlar ve internet nedeniyle yaygındır. Gıda takviyelerinin üretimi tablet ve kapsül üretimleri ile benzerlikler göstermektedir. Üretimdeki başlıca basamaklar; reçete oluşturma, karıştırma, öğütme, granülasyon, kurutma, son karıştırma, tablet yapma, tableti presleme, kaplama ve kapsülleme aşamalarıdır. Gıda takviyelerinin üretiminde meyve ve sebzeler, bitkiler, mikroorganizmalar ve hayvansal kaynaklı hammaddeler kullanılmaktadır. Gıdaların insan sağlığı üzerine faydalı özellikleri (antioksidan, besinsel lif vb.) bilindiğinden dolayı günümüzde gıda takviyelerinin tüketimi artmaktadır. Gıda takviyelerinde en fazla gözlenen sorunlar kontaminasyon, katkı maddeleri, toksisite, yanlış doz ve yanlış etiketlemedir. Son zamanlarda ilaç interaksiyonlarından kaynaklı yan etkilerin yanında söz konusu ürünlerleilgili zehirlenmeler ülkemizde ve dünyada görülmektedir. Gıda takviyelerinin ilaç olarak değerlendirilmemesi gerektiği ancak doğru şekilde tüketildiğinde insanların sağlığını olumlu yönde etkilediği bilinmektedir

Dogaltakviyeler.com.tr

İnternet Sitemizde satışa sunulan ürünler ilaç değil, gıda takviyesidir. Reçete ya da doktor onayı gerektirmez ve ilaç yerine geçmezler. Bu nedenle ürünlerimizin tedavi edici bir etkisi bulunmamaktadır. Gıda takviyeleri ise dengeli beslenmenin yerine geçmez. Sağlıklı beslenmeye ek olarak kullanılmaları gerekir.

Sitemizde yer alan bilgiler bilgilendirme amaçlı olup taahhüt ve tavsiye yerine geçmeyen bilgilerdir. Sitemizde satılan ürünlerin logo, marka ve diğer patentli hakları, marka sahiplerine aittir. Tüm ürünler %100 orijinaldir ve T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı onaylıdır.