150 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo yalnızca 1TL!
Kan Vermenin Sağlığa Faydaları

Kan vererek bir hayatın kurtulmasına vesile olabileceğimizi hepimiz biliyoruz. Öyle ki Bağışlanan bir ünite tam kan eritrosit, trombosit ve plazmaya ayrılarak, 3 farklı hastanın ihtiyaçlarını karşılayabilir. Ancak kan vermenin önemi bununla sınırlı değil. Düzenli olarak kan vermek, kan bağışlayan kişi için de oldukça faydalıdır.

Öncelikle kan bağışlamak için başvurduğunuz kurum bazı basit testler yapar. Kan vermeden önce yapılan tansiyon ölçümü, kan sayımı ve serolojik testler gibi ölçümler sayesinde periyodik bir kontrolden geçmiş olursunuz. Kan yoluyla bulaşan hastalıklar da bu aşamada tespit edilir ve olası bir hastalıktan erkenden haberdar olma şansınız olur.

Yetişkin bir insanın vücudunun ’ü kandan oluşur.  Kan, bütün organlara ihtiyaç duydukları enzimleri, üreyi, aminoasitleri ve sodyum, postasyum gibi elementleri taşıma işlevini üstlenir. Bu açıdan bakıldığında sağlık kanda başlar demek yanlış olmayacaktır. Bu nedenle de kan vermek sağlığınız için çok önemlidir.

Kan verildiği zaman, vücut eksilen kan hücrelerini tamamlamak üzere yeni kan hücreleri üretmeye başlar. Bu yenilenme, başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere pek çok sağlık sorununa yakalanma ihtimalini azaltmaktadır.

Örneğin yaygın bir kalp krizi sebebi kanın yoğunlaşarak pıhtılaşma riskinin artmasıdır. Sigara, yüksek rakımda yaşama ya da akciğer hastalığı gibi nedenlerle; ya da yapısal olarak yüksek kan değerlerine sahip kişilerin yılda en az 2 kere kan vermeleri tavsiye edilir. Çünkü vücut yeni kan hücreleri üretme fırsatı bulduğunda kanın akışkanlığı da normalize olur.

Yenilenen kan sayesinde kandaki yağ oranı düşer. Bunun kemik iliğinde yağlanmayı engellediği bilinmektedir. Yapılan araştırmalar düzenli kan veren kişilerin kanındaki kolesterol, trigliserid ve şeker değerlerinin olumlu etkilendiğini; üre, kreatinin, ürik asit gibi metabolit ölçümlerde de düzelme görüldüğünü göstermektedir. Kan vermek baş ağrısı, yüksek tansiyon, yorgunluk ve halsizlik gibi sıkıntıların giderilmesine de yardımcı olabilir.

Dogaltakviyeler.com.tr

İnternet Sitemizde satışa sunulan ürünler ilaç değil, gıda takviyesidir. Reçete ya da doktor onayı gerektirmez ve ilaç yerine geçmezler. Bu nedenle ürünlerimizin tedavi edici bir etkisi bulunmamaktadır. Gıda takviyeleri ise dengeli beslenmenin yerine geçmez. Sağlıklı beslenmeye ek olarak kullanılmaları gerekir.

Sitemizde yer alan bilgiler bilgilendirme amaçlı olup taahhüt ve tavsiye yerine geçmeyen bilgilerdir. Sitemizde satılan ürünlerin logo, marka ve diğer patentli hakları, marka sahiplerine aittir. Tüm ürünler %100 orijinaldir ve T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı onaylıdır.